A munkanélküliség időszakának túlélése

 

 

A munkanélküliség időszakának túlélése

Mivel a meglévő és megszokott munkahelyünkön a munkánk egy idő után szinte életünk, majd személyiségünk része is lesz (hiszen sokszor előfordul, hogy a munkával töltött idő és az azzal járó szerepviselkedés később akár az életformánk is lesz), így állásunk elvesztése akár lelki problémákhoz is vezethet. Minden ember más és más, senki sem egyforma, mégis mindenkit egyformán megvisel állása elvesztése. Ezután persze változó mindenki számára, hogyan reagál a helyzetre, hogyan próbálja átvészelni.

Annak érdekében, hogy a lehető legminimálisabbra tudjuk csökkenteni a helyzettel járó kétségbeesést és szorongást, érdemes néhány tanácsunkat megfogadni. Íme néhány hasznos tipp:

Tartsuk meg napi rutinjainkat, amelyek a munkavégzéssel jártak!

A szorongás és esetleges depresszió elkerülése érdekében még az álláskeresés időszakában is érdemes megtartani a megszokott napi rutinokat, tevékenységeket. Keljünk időben, ne hagyjunk egyetlen napot sem “feleslegesen” elvesztegetni. Mozduljunk ki, legyünk aktívak, használjuk ki a napot! Az álláskeresésre fordított időt is igyekezzünk abban az időszakban végezni, ami beleesik egy átlagos munkaidőbe. A hétvégéket pedig hagyjuk meg a regenerálódásnak, pihenésnek jutalmul a hétköznapok folyamán végzett kutakodásokért, munkakeresésekért és egyéb tevékenységekért.

Végezzünk karitatív munkákat!

Ebben az időszakban fontos, hogy ne süllyedjünk teljes önsajnálatba. Ennek az egyik legjobb módja, ha másokra is odafigyelünk, segítjük a rászorultakat. Az önkénteskedés, karitatív célokkal foglalkozó csoportok felkutatása és segítése, valamint az ezutáni pozitív visszajelzések új látásmódot, új életcélokat is adhatnak. Az önzetlen segítségnyújtás, adományozás, gyűjtések segítése segít nekünk is, hogy újra hasznosnak és a társadalom számára nélkülözhetetlen tagjának érezhessük magunkat. Javít közérzetünkön és önbecsülésünkön. Mindezek mellett pedig akár új kapcsolatokra is szert tehetünk, esetleg állandó munkát találhatunk.

Tervezzünk előre!

Hogy ne érezzük “haszontalannak” az otthon töltött időszakot, tűzzünk ki minden napra elvégzendő feladatokat, célokat. Határozzunk meg a munkakeresésre szánt időből is célokat, pl. szabjuk meg, hogy egy napon hány állásajánlatot kutatunk fel és mennyi önéletrajzot küldünk el. Így a nap végére kissé nyugodtabban, elégedettebben dőlhetünk hátra és pihenhetünk.

Keressünk munkanélküliekkel foglalkozó csoportokat!

Már szinte minden közösségi oldalon találni olyan csoportokat és oldalakat ebben a témában, ahol rengeteg információt, tanácsot be lehet gyűjteni. Vagy akár hasznos tippeket, olyan információkat leendő állásokról, amelyeket szinte még meg sem hirdettek, mivel először információs úton próbálják azt meg betöltetni hirdetés helyett.

Képezzük tovább magunkat!    

A munkakereséssel töltött időszak alatt sokszor találkozunk olyan számunkra megfelelő, vagy csak tetsző állásajánlattal, amelyet sajnos csak azért nem kaphatunk meg, esetleg kevesebb eséllyel pályázhatunk rá, mert nincs elég képzettségünk. Ezek persze nem minden esetben jelentik azt, hogy komolyabb, több éves továbbtanulásra lenne szükség. Néha épp elég lenne egy picivel többet tudni, így elég lenne egy gyors továbbképző tanfolyam is, illetve valamilyen nyelvtanulás. Még abban az esetben is, ha a munkanélküliség alatt úgy döntünk, indítunk egy saját vállalkozást, vagy a már meglévő, de nem jól működőt szeretnénk feléleszteni, akkor is sokat segítene egy megfelelő tanácsadás az üzlettel kapcsolatban néhány órás/napos gyorstalpaló kurzusokkal.

 

 

 

Ajánló
Kommentek
  1. Én