Légy Te is ellenállhatatlanul meggyőző! De hogyan?
Vásárláskor mindannyian ismerjük azt a "jelenséget", hogy mire hazaérünk, azon kapjuk magunkat, hogy sokkal többet vásároltunk, mint amennyit terveztünk. De hogyan? Miért? Pedig csak megálltam megnézni az új árut kíváncsiságból. De az az eladó olyan kedves, figyelmes és segítőkész volt...hogy még azt is megvettem örömömben, amit nem is akartam! :)
Ugye? Ismerős? :)
De ez vajon hogyan sikerült? Megfelelő kommunikációval és megfelelő ügyfélismerettel. Bizony! Egy jól képzett eladónak csupán ez a titka! A kommunikáció, a meggyőzés, a határozottság és a "rafinált" érvelés. Minél határozottabban, megfelelő érvelésekkel és meggyőzőbben beszélünk másokkal, annál könnyebben és gyorsabban elérjük céljainkat.
Térjünk vissza a vásárlásra. Ha ott is csak ránk, vevőkre bíznák az eladók a vásárlást, vajon mindig nyereséges lenne az üzlet? Nem egészen! Persze ez már megfelelő marketing kérdése is.
A vevőt meg kell tudni szólítanunk, meg kell tudni találni a megfelelő kommunikációt, hogy végre meggyőzzük őt a tényről: Anélkül a termék nélkül, amit kínálunk, bizony nem teljes az élete... de a miénk sem, ha nem tudjuk eladni!
Ez csak az üzleti életben szükséges? Nem!
Mindenki számára fontos, hogy a munkahelyén és a magánéletben is másokkal hogyan tud jól kommunikálni. Hiszen természetesen nem mindegy, hogy sikerül-e, vagy sem megvalósítanunk álmaink vágyát, vagy napi terveinket, esetleg egy elvégzendő feladatot. Főleg, ha csupán csak a megfelelő fellépés és szavak szükségesek hozzá és voilà, nyert ügyünk van!
De mi van akkor, ha nem vagyunk ilyen típusúak? Ha nem igazán merünk fellépni és szavunkat emelni egy-egy ügy iránt, ha nem tudjuk, hogyan érveljük és inkább csak hagyjuk az egészet...
Aggodalomra semmi ok, mindenki nyugodjon le! Van erre is megoldás! Egy jó kommunikációs tréninggel mindezekre megtanítanak bennünket rengeteg apró trükköt és technikát megismertetve. Utána pedig nem csak határozottabb érvelők és sikeresebbek leszünk. De nagyobb önbizalommal jaj azoknak, kiket majd meg kell győznünk bizonyos terveinkkel, véleményünkkel!
Megosztás a facebookon
Motivációs levél - Tényleg szükséges?
A motivációs levél, bár nem is gondolnánk, sokszor fontosabb és döntőképesebb, mint maga az önéletrajzunk. Néhány esetben kéri a munkaadó, valamikor viszont mégsem. Sok esetben viszont a pályázók közül csak ezzel tudja kiválasztani, kit érdemes állásinterjúra hívni. Mivel a motivációs levél az önéletrajzunk bővebb változata, személyiségünk egy része is.
Ebben kéri munkaadónk ugyanis azokat a plusz információkat, miért is válasszon bennünket az önéletrajzunkban feltüntetett információkon kívül.
Abban az esetben, ha nem egy konkrét, kiválasztott pozícióra küldjük levelünket, hanem több helyre, több pozícióra, érdemesebb és tanácsosabb odafigyelni a következőre: Minden egyes alkalommal, ha egy adott állásra, pozícióra jelentkezünk, igyekezzünk motivációs levelünket is pozícióra szabottan, az állásnak megfelelően megírni! Sose küldjük ugyanazt a levelet mindenhová! Mivel egy jó motivációs levél, amellett, hogy tartalmazza az alapvető adatokat, információkat rólunk, akkor a legmegfelelőbb, ha magára a pályázott állásra is koncentrál. Fontos ilyenkor ismertetni leendő munkaadónkkal a pozíció iránti érdeklődésünket, elszántságunkat, tudásunkat és személyes előnyeinket, erősségeinket kihangsúlyozva. Igyekezzünk "meggyőzni", hogy mi vagyunk a legalkalmasabbak a feladatra! ;)
Megvannak az alap információk. Mégsem sikerült tökéletesen megírni a motivációs levelet? Valami hiányzik? Mi megírjuk Ön helyett!
További információkért és segítségért várjuk szíves jelentkezésüket!
Megosztás a facebookon
Miért fontos egy csapatépítő tréning?
A sikeresen működő cégeknél a vezetők már jól tudják: A sikeres munka csapattal érhető el közös munkával, közös célokkal. Vállalkozóként hiába gyűjtjük össze a szakma legjobbjait, ha mégis folyton rájövünk, valami még hiányzik, lehetne jobb és eredményesebb a cég munkája. Ilyenkor a leghasznosabb és legegyszerűbb módja ezen segíteni, ha munkavállalóinkra kezdünk összpontosítani, és az egyéni munkákból csapatmunkát próbálunk csinálni. Egy összekovácsolódott csapatnál sokkal kevesebb az esély a "kiégésre", hiszen már ilyenkor az emberek nem csak a munkájukkal törődnek, de elkezdenek odafigyelni egymásra, segíteni a másikat is. Az esetlegesen fellépő problémákat pedig megosszák egymással, közösen próbálják meg megoldani kihasználva egymás tudását. Akarva - akaratlanul is kihozzák egymásból a legjobbat előásva a rejtett tehetségeket, ötleteket a csapat sikere érdekében. A következő szintén lényeges és fontos velejárója egy jól működő csapatnak, hogy a kellemesebb, barátságosabb környezet egy munkahelyen óriási hatással van munkavállalünk teljesítményére is! Az ilyen környezet sokat segít az ember hangulatán, munkakedvén, tenni akarásán a sikeres munkáért. Hiszen, mint már sokan tapasztaltuk, azok, akik nem érzik jól magukat saját munkahelyükön, nem jönnek ki jól a kollégákkal, ott sokkal több a személyes konfliktus is, emiatt pedig a figyelem elterelődik a munkáról. Az a munkavállaló, aki nem szívesen jár be dolgozni, nem érzi jól magát, az a legtöbb esetben úgy is dolgozik. Nem érdekli a gondolkodás, munkáját a lehető leggyorsabban és a lehető legegyszerűbben végzi el, csak saját magára hallgatva, kollégái véleményének kikérése nélkül.
De nézzük is, mivel lehetne gazdagabb munkavállalója egy-két csapatépítő tréning után?
- Megtanulja az önismeret és emberismeret fontosságát.
- A csapatszellem lényegét.
- Megtanulja a kockázatvállalás, majd a felelősségvállalás fontosságát.
- Az új barátságokkal jobban odafigyel majd másokra, törődik kollégái munkájával, hogy a lehető legjobban legyen az elvégezve.
- Magabiztosabbak lesznek, önzetlenebbek, kreatívabbak, elszántabbak és együttműködőbbek.
Tehát, ha Ön szintén egy sikeresebb vállalkozást szeretne magáénak tudni, itt az ideje odafigyelni mindezekre és egy sikeresen jól működő csapatot létrehozni!
Mi viszont ebben is nagyon szívesen tudunk segíteni! Vegye fel velünk a kapcsolatot és máris szervezünk egy kommunikációs tréningekkel is kibővített csapatépítést!
Megosztás a facebookonMa találtuk ezt a lenyűgöző kis történetet és úgy döntöttünk, megosszuk mi is. Íme egy szokatlanul inspiráló trükk!
Nina Mufleh szeretett volna bejutni egy állásinterjúra az AirBnB céghez, mint ahogy hozzá hasonló tehetséges ezrek.Többször és többféle képpen próbálkozott, és már kezdték mások lebeszélni róla, hogy ugyan már, hagyja, mindent megpróbált. De nem. Nem próbált meg mindent.
Ezt még nem.
Már mutatjuk is, mivel:
Általában hogy állnak neki jelentkezi az emberek egy állásra? Hagyományos önéletrajzot készítenek, amit már szerencsére sokan különlegessé tesznek. Az ügyesebbek már előre összeszednek néhány infót is a cégről és beleépítik a CV-jükbe, hogy a saját érdemeikkel együtt kidomborítva megmutassák, miként illeszkednének bele a cégkultúrába. Netán egy videós jelentkezést még páran megkockáztatnak, de ennél tovább általában nem szoktak menni.
Pedig miért ne? Miért ne tetszelegjünk már előre egy szakértői szerepben és úgy mutassuk meg az értékeinket. Ne (csak) magunkat fényezzük, hanem proaktívan kezdjük is el a munkát.
Pont ugyanez van akkor is, ha magunkat szeretnénk értékesíteni. Mutassuk azt, hogy velünk mennyivel jobb lesz a cégnek, mi hogyan tudunk bekapcsolódni a gépezetbe, általunk hogyan lesz sikeresebb a munkamenet, milyen értéket teremtünk.
Nos, akkor lényeg…
Nina San Franciscoba költözött, ahol a cég központja van és beleölt jó pár munkaórát a felkészülésbe: kutatott, elemzett, adatokat nyert ki, következtetéseket vont le és stratégiát állított. Méghozzá a potenciális álomcég jövőbeli marketing stratégiáját, amellyel bemutatta, hogyan törhet be a vágyott Közel-Keleti piacokra az Airbnb. Szuperül összerakta, profi statisztikával alátámasztotta, és mindezt egy klassz vizuális köntösben öltöztette, valamint mindezt egy weboldalba szerkesztette.
Íme néhány kép a jelentkezési anyagából:
Erre két nagykutya manager (CEO és a CMO) is felkapta a fejét a Airbnb-nél, és azonnal behívták egy személyes interjúra. De ennél sokkal több dolgot eredményezett ez a kampánya…mert körített a dolog köré egy felfuttató kampányt.
Tudod mit ért el ezzel a szakmai anyagával? No ezt figyeld!
Bizonyítsd be Te is előre, hogy az a bizonyos pozíció neked való és máris elfoglaltad benne a helyed!
Forrás: http://365letszikra.hu
Megosztás a facebookon
Állásinterjúra készül? Segítünk!
Miután elküldtük, illetve személyesen beadtuk jelentkezésünket a kiválasztott állásra, szerencsés esetben ezután sikerült felkeltenünk leendő munkáltatónk érdeklődését, így állásinterjúra lehetünk hivatalosak. Ilyenkor legtöbb esetben az ember nem igazán tudja, mi vár majd rá, feszült és izgul.
Néhány dologra még azért ilyenkor is tanácsos odafigyelni:
- Mindig, minden jellegű állásinterjúra érkezéskor figyeljünk oda a megjelenésünkre! Egy rendezett, visszafogott, komoly benyomást keltő külső mindig megnyerő tud lenni.
- Abban az esetben, ha a tisztelt leendő munkaadónk, interjúztatónk megváratna minket, még ekkor is érdemes arra figyelni, mivel ütjük el az időnket várakozáskor. Tanácsos telefonunkat még érkezéskor lenémítani/kikapcsolni. Ne ezzel zavarjuk meg mások munkáját. Illendőbb és tisztelet sugárzóbb, ha állva várakozunk. Könyvek, újságok helyett pedig igyekezzünk inkább a kihelyezett céges szóróanyagokat elolvasni, ez akár téma is lehet az interjú során és nagyobb esélyekkel indulunk, ha van némi belelátásunk a cég munkájába.
- Ne akarjunk a tények ellenére "képzettebbnek" tűnni, legyünk inkább őszinték. Hiszen később, vagy akár a következő kérdésnél már kiderülhet az igazság, ami azért eléggé kellemetlen tud lenni és a munkáltatónknak sem leszünk szimpatikusabbak. Ha a nyelvekről van szó, de már folyamatban van a tanulás, inkább mondjuk ezt. Tudassuk, hogy ugyan még nem tartunk az elvárt szinten a tanulásban, de már elkezdtük. Pláne, ha az eddigi munkánk során erre nem igazán volt szükség.
- És végül, de szinte a legfontosabb! Érkezzünk időben! Mivel már az interjú egésze alatt is azon fogunk igyekezni, hogy a lehető legjobb benyomást keltsünk és mi legyünk a legalkalmasabbak a kiszemelt munkára, nem lenne túl kellemes, ha épp emiatt buknánk el, ugye?
Mindezek mellett persze akad még számos kis hasznos trükk, gyakorlati segítség és jó tanács. Igyekeztünk a legalapvetőbb tanácsokat leírni. Hiszen az ilyen felkészítések akár órákba is telhetnek az ezzel foglalkozó tanfolyamokon.
Megosztás a facebookonNapjainkban szinte már egyre több munkavállalóval előfordul, hogy sajnos bizonyos okok miatt meg kell válnia munkahelyétől. A gyakorlottabb álláskeresők ilyenkor már nagyon jól tudják, mi a teendőjük, mire kell jobban odafigyelni, miután elkezdtek új állások után kutakodni. Viszont sokan vannak, akik ebben a helyzetben tanácstalanok maradnak.
De nézzük is, mire tanácsos ilyenkor a legjobban odafigyelni:
- Ha még dolgozunk, de már elkezdtünk keresgélni valamilyen oknál fogva, akkor ezt a helyzetet még kezeljük diszkréten. Hiszen amíg nem találtunk másik helyet, nem tanácsos szétkürtölni, mire is készülünk. Mivel előfordulhat, hogy ha ezt jelenlegi főnökünk, illetve kollégáink megtudják, máris veszélybe kerülhet meglévő állásunk.
- Önéletrajz íráskor figyeljünk oda a részletekre is. Legyen könnyen áttekinthető, világosan megfogalmazott és az előző munkahelyek, pozíciók pedig legyenek pontosak és érthetőek, mivel jövőbeni munkáltatónkat igenis érdekelni fogja majd minden apró részlet.
- Ne feledkezzünk meg a motivációs levelekről, referenciákról sem!
- Hasznos lehet, ha vannak kapcsolataink, ahonnan információkhoz juthatunk leendő állásunkról. De! Túlságosan erre hagyatkozni és kihasználni, valamint ezzel megkerülni a felvételi eljárásokat sem túl célszerű, hiszen ez akár rosszul is elsülhet.
- A legmeggyőzőbb módja az állásra való jelentkezésnek, ha ezt személyesen tesszük. Persze, ha van rá lehetőségünk. Ilyenkor viszont próbáljunk odafigyelni az előre elkészített és kitöltött papírok mellett megjelenésünkre és akár viselkedésünkre is.
(Természetesen, ha mindezek után akadnak még kétségek, kérdések (akár az önéletrajz elkészítésben, motivációs levél megírásában) és bizonytalanságok, hogy hogyan is legyünk a legjobbak sorstársaink mellett, erre már vannak felkészítő gyorstalpaló kurzusaink sok-sok tanáccsal, hasznos trükkökkel!)
Megosztás a facebookon