Az etikett, mint titkos csodafegyver?

Az etikett, mint titkos csodafegyver?

...avagy... 

Hogy légy Eliza Doolittle?           

Mint már egy előző bejegyzésben is említettük és még szerintünk, párszor meg fog történni, nagy filmrajongók vagyunk. Egyik a sok kedvenc közül Cukor 1964-es filmje a My Fair Lady. Persze most biztosan azt kérdezitek, mi köze van ennek a címben vázolt témához, vagy egyáltalán az oldal lényegéhez. Mindjárt fény derül erre is, ígérjük. Ám előtte a film rövid leírása:

London, valamikor a XX. század legelején. Eliza Doolittle egy szegény, elhanyagolt, rossz modorú és rémes kiejtéssel beszélő virágáruslány, az egyik színház bejárata előtt árulja virágait. Egy este, az előadás után távozó nézők egyike, Henry Higgins nyelvészprofesszor a rémes kiejtés miatt kisebb szóváltásba kerül Elizával, akit szintén a színházból kijövő, talpig úriember Pickering ezredes véd meg Higgins csipkelődő megjegyzéseitől. Higgins, fogadásból vállalkozik rá, hogy az elképesztően csúnya kiejtéssel beszélő, alsóbb néposztályokhoz tartozó, műveletlen Elizából hat hónap alatt tökéletes angolsággal beszélő hölgyet farag, aki ezek után bármilyen úri társaságban megállja a helyét…. Elkezdődik az etikett és nyelvészeti képzés. 

A film csattanója, hogy valóban sikerül elérni a kitűzött célt. Gondoljatok csak bele, mennyit jelentett akkoriban a viselkedéskultúra. Elárulunk egy nagy titkot: Ti, kik számtalan munkameghallgatásokra jártok, ezek után hihetetlen titkos fegyverrel fogtok rendelkezni, ha megfogadjátok tanácsainkat!

Ha hiszitek, ha nem, a viselkedéskultúrának, azaz az etikettnek ma is nagy a jelentősége, csak ezt kevesen tudatosítják. Gondoljatok csak bele, hogy az emberek több mint 70 százaléka nem tudja, ki ad először kezet, ki kit köszönt először, a hölgyek a partner jobb vagy bal felén mennek, vagy egy igazán banális, a hölgy mely szituációban lép be először a helyiségbe és melyikben nem. Itt kiemelném azt a tévhitet, hogy az étteremben, mindig a férfinak kell először bemenni egy babona miatt, mely a cowboy korszakból ered.

Képzeljük csak el, mennyivel megnő az önbizalmunk, ha minden hasonló helyzetet tökéletesen, odafigyelően tudunk kezelni. A munkameghallgatásokon nagyobb szimpátiát váltunk ki már az első benyomásnál, ha mindjárt jól indítjuk az üdvözlési „mizériát”. 

Nem kell félni, ez mind tanulható, elsajátítható, akár az általunk felkínált kurzusaink egyikén! :)

Ajánló
Kommentek
  1. Én